Serwisy przedmiotowe‎ > ‎Katecheza‎ > ‎

Godni naśladowania...

Wszystkie dotychczasowe wzmianki o "Patronach tygodnia" zamieszczane są na podstawie książki:
"Mój święty patron" - Ks. Antoni Gorzandt - wydawnictwo archidiecezji lubelskiej

św. Cyryl i Metody

opublikowane: 12 lut 2012, 14:54 przez Katecheta Mnich   [ zaktualizowane 12 lut 2012, 16:36 ]

Wspominamy ich 14 lutego. Uważani są za patronów Europy. Pochodzący z Grecji misjonarze, dokładnie z Salonik, którzy w IX w. głosili naukę o Chrystusie w językach słowiańskich między innymi na Morawach, a więc terenach dzisiejszych Czech, skąd Chrześcijaństwo dotarło także do Polski.

św. Mikołaj

opublikowane: 1 gru 2011, 00:13 przez Nieznany użytkownik   [ zaktualizowane 1 gru 2011, 00:24 ]

6 grudnia wspominamy najbardziej lubianego świętego nie tylko przez dzieci! Żył na przełomie III i IV w. Od dzieciństwa wrażliwy i pobożny. Nie miał rodzeństwa. Po śmierci ojca i matki odzyskał radość życia rozdając najbardziej potrzebującym i pokrzywdzonym fortunę odziedziczoną po rodzicach. Nie chciał sławy, więc robił to w ukryciu na Chwałę Bożą. Gdy w końcu został "przyłapany" na rozdawaniu w tajemnicy prezentów, wybrano go biskupem Mirry. Patronuje między innymi żeglarzom, naszej bielskiej katedrze, a także pobliskiemu sanktuarium w Pierśćcu. Warto dodać, że charakterystycznym znakiem rozpoznawczym św. Mikołaja jest mitra z krzyżem na głowie,  i pastorał w dłoni jako symbole biskupstwa i władzy pasterskiej.

Wszyscy Święci...

opublikowane: 2 lis 2011, 17:16 przez Nieznany użytkownik

Święci są bohaterami Kościoła, a dla nas wzorami do naśladowania i orędownikami u Boga. 1 listopada czcimy nie tylko tych Świętych, których już znamy i wymieniamy na naszej witrynie, ale także tych, o których jeszcze nie wiemy, że są Świętymi, bo nie są ogłoszeni przez papieża. Pośród nich mogą być także nasi bliscy...

św. Franciszek z Asyżu

opublikowane: 4 paź 2011, 03:18 przez Nieznany użytkownik

Dziś świat potrzebuje ludzi, którzy tak jak ten popularny na całym świecie święty, zauważą obok siebie potrzebujących, a w przyrodzie widzą mądrość i wspaniałość Stwórcy.

Błogosławiony Jan Paweł II

opublikowane: 4 maj 2011, 14:50 przez Bartłomiej Pokładnik

Od dnia 1.05.2011 r. mamy nowego błogosławionego rodaka! Z pewnością można o nim pisać bardzo wiele... Uczy nas przede wszystkim miłości do Boga i szacunku do każdego człowieka...

Zwiastowanie...

opublikowane: 21 mar 2011, 13:04 przez Bartłomiej Pokładnik   [ zaktualizowane 21 mar 2011, 13:22 ]

 ...Najświętszej Maryi Pannie, obchodzone 25 marca, a więc dokładnie 9 miesięcy przed Bożym Narodzeniem jest pamiątką wydarzenia opisanego w Łk 1, 26-38, gdy archanioł Gabriel ukazał się Jej w domku nazaretańskim oznajmiając, że zostanie wybrana na Matkę Zbawiciela. Warto pamiętać, że dzień ten jest także obchodzony jako "dzień świętości życia" w czasie którego modlimy się za wszystkie kobiety spodziewające się dzieciątka...

św. Józef

opublikowane: 12 mar 2011, 16:05 przez Bartłomiej Pokładnik   [ zaktualizowane 12 mar 2011, 16:36 ]

Czcimy go 19 marca. Jeden z najpopularniejszych świętych w Polsce. Wielu mężczyzn nosi jego imię. Pod jego wezwaniem wybudowano wiele kościołów i kaplic. Niesłusznie często przedstawiany jako starzec. Wierny opiekun św. Rodziny. Z zawodu stolarz. Niezwykle pokorny, Ewangeliści nie zanotowali ani jednego wypowiedzianego przez niego słowa. Zmarł prawdopodobnie zanim jeszcze Jezus rozpoczął głoszenie Ewangelii. Jest patronem dobrej śmierci, ale także opiekunem rodzin, oraz wzorem dla ojców i wychowawców. Szczególną cnotą św. Józefa była także czystość, o którą wielu prosi za jego wstawiennictwem. Ponieważ był mężem Matki Bożej, często dziewczęta i chłopcy modlą się również za przyczyną św. Józefa o wybór dobrego współmałżonka.

św. Roman

opublikowane: 1 mar 2011, 16:44 przez Bartłomiej Pokładnik   [ zaktualizowane 1 mar 2011, 17:15 ]

Czcimy go 28 lutego. Żył w V w. Pod wpływem lektur o pustelnikach mając 35 lat sam nim został. Niedługo potem dołączył do niego rodzony brat Lupicyn. Później został wyświęcony na kapłana przez św. Hilarego. Razem ze swoim bratem założył jeszcze kilka innych klasztorów. Posiadał dar czynienia cudów, między innymi uzdrowił kilku trędowatych.

bł. Ks. Stefan Wincenty Frelichowski

opublikowane: 19 lut 2011, 16:06 przez Bartłomiej Pokładnik

Czcimy go 23 lutego. Chrześcijańskie wychowanie wyniósł z domu. Pogłębił je potem jako harcerz. Dwa lata przed II wojna światową został księdzem. Był wzorowym kapłanem, opiekunem chorych, przyjacielem dzieci i młodzieży. Po wybuchu wojny został aresztowany i wywieziony do różnych obozów koncentracyjnych. Tam z narażaniem życia wpierał współwięźniów i służył im jak mógł. Męczeńską śmierć poniósł właśnie 23 lutego 1945 r. Patronuje kapłanom, seminarzystom i harcerzom.

św. Walenty

opublikowane: 12 lut 2011, 17:59 przez Bartłomiej Pokładnik

Czcimy go 14 lutego. Przedstawiany bywa w szatach kapłańskich, a nawet biskupich. Męczennik, który został ścięty podczas prześladowań chrześcijan w III wieku. Jego grób w Rzymie wierni otaczali kultem od IV wieku. Za życia cudownie uzdrowił chłopca chorego na epilepsję, dlatego uznawany jest za patrona pomagającego w chorobach nerwowych. To w  Ameryce Północnej i Anglii czczony jest jako opiekun narzeczonych i w jego święto młodzi obdarowują się upominkami. Jest patronem diecezji przemyskiej.

W Polsce, według staropolskiej tradycji, dzień zakochanych obchodzony był zawsze w najdłuższym dniu roku, a więc 24 czerwca, kiedy wspominamy narodziny św. Jana Chrzciciela.

1-10 of 10