Serwisy przedmiotowe‎ > ‎Katecheza‎ > ‎

Archeologia biblijna

Wszystkich, którzy chcieliby jeszcze bardziej niż w czasie lekcji, "posmakować" Pisma Świętego (dosłownie i w przenośni) zapraszamy na zajęcia z archeologii biblijnej.

Spotykamy się:
Szkoła Podstawowa czwartki na 8 lekcji od godz. 14.35 do 15.20 w świetlicy
- Gimnazjum środy na 8 lekcji od godz. 14.35 do 15.20 w sali historycznej
   (co drugą środę począwszy od 29.02)
                                                     Zapraszamy!

Tajemnica kuszenia...

opublikowane: 27 lut 2012, 01:39 przez Katecheta Mnich

Mk 1, 12-15
1. Św. Marek zapisał mało wypowiedzi Jezusa. Nie wyjaśnia ich. Marek tylko opowiada relacjonując nauczanie św. Piotra, którego był uczniem. Jego Ewangelia uwazana jest za najstarszą. Napisana dla Chrześcijan z Rzymu, którzy nie znali ojczyzny Jezusa.
2. W przeciwieństwie do Marka, u którego kuszenie Jezusa pozostaje tajemnicą, ewangeliści Mateusz i Łukasz dokładnie je opisują. Łukasz dodaje jeszcze, że Jezus przed kuszeniem powrócił znad Jordanu.
3. Miejsce kuszenia Jezusa nazywane jest górą kuszenia i wznosi się na wysokość niecałych 100 m. Ten pustynny teren znajduje się niedaleko miasta Jerycho w pobliżu rzeki Jordan.

Dziura w dachu...

opublikowane: 20 lut 2012, 01:32 przez Katecheta Mnich

Mk 2, 1-12
1. Kafarnaum położone jest 4 km na zachód od miejsca, gdzie Jordan wpada do jez. Genezaret. Jezus mieszkał tam w domu Piotra.
2. Dom miał zewnętrzne schody prowadzące na płaski dach. Odbywały się na nim różnego rodzaju prace, łatwo było się po nim poruszać. Zrobiony był z łamliwego i kruchego materiału. Bez trudu można go było szybko rozebrać.
3. Dosłownie Jezus zwraca się do pralityka "dziecko", co pokazuje nam ojcowski stosunek Jezusa do chorego na duszy i ciele człowieka.

1-2 of 2