Wszystkich, którzy chcieliby jeszcze bardziej niż w czasie lekcji, "posmakować" Pisma Świętego (dosłownie i w przenośni) zapraszamy na zajęcia z archeologii biblijnej.
Spotykamy się: - Szkoła Podstawowa czwartki na 8 lekcji od godz. 14.35 do 15.20 w świetlicy
- Gimnazjum środy na 8 lekcji od godz. 14.35 do 15.20 w sali historycznej
(co drugą środę począwszy od 29.02)
Zapraszamy! |
Serwisy przedmiotowe > Katecheza >
Archeologia biblijna
Tajemnica kuszenia...
1. Św. Marek zapisał mało wypowiedzi Jezusa. Nie wyjaśnia ich. Marek tylko opowiada relacjonując nauczanie św. Piotra, którego był uczniem. Jego Ewangelia uwazana jest za najstarszą. Napisana dla Chrześcijan z Rzymu, którzy nie znali ojczyzny Jezusa.
2. W przeciwieństwie do Marka, u którego kuszenie Jezusa pozostaje tajemnicą, ewangeliści Mateusz i Łukasz dokładnie je opisują. Łukasz dodaje jeszcze, że Jezus przed kuszeniem powrócił znad Jordanu.
3. Miejsce kuszenia Jezusa nazywane jest górą kuszenia i wznosi się na wysokość niecałych 100 m. Ten pustynny teren znajduje się niedaleko miasta Jerycho w pobliżu rzeki Jordan. |
Dziura w dachu...
Mk 2, 1-12
1. Kafarnaum położone jest 4 km na zachód od miejsca, gdzie Jordan wpada do jez. Genezaret. Jezus mieszkał tam w domu Piotra.
2. Dom miał zewnętrzne schody prowadzące na płaski dach. Odbywały się na nim różnego rodzaju prace, łatwo było się po nim poruszać. Zrobiony był z łamliwego i kruchego materiału. Bez trudu można go było szybko rozebrać.
3. Dosłownie Jezus zwraca się do pralityka "dziecko", co pokazuje nam ojcowski stosunek Jezusa do chorego na duszy i ciele człowieka. |
1-2 of 2