Porady dla rodziców

PRZEPIS NA PROSTE PLECY:
1. Kupuj dziecku tornister, który ma szerokie, regulowane szelki, specjalnie wyprofilowany tył oraz nie waży więcej niż 1 kilogram.
2. Nie kupuj plecaka na kółkach. Ciągnięcie plecaka jedną ręką zwiększy ryzyko powstawania wady postawy, utrudnia noszenie go na schodach i podczas złej pogody.
3. Dbaj, aby w plecaku były tylko najpotrzebniejsze rzeczy zgodne z planem dziecka. Wyciągaj z niego zbędne książki, niezjedzone kanapki, zabawki, albumy kolekcjonerskie. Codziennie wieczorem sprawdzaj dziecku zawartość tornistra.
4. Cięższe rzeczy pakujcie na dnie lub w centralnej części plecaka, a lżejsze po bokach i na górze. Korzystajcie z przegródek i kieszonek.
5. Tornister nie może przekraczać 10 - 15 % wagi ciała dziecka.
6. Dodatkowe rzeczy - przybory plastyczne, podręczniki dziecko powinno zostawiać w swojej szafce w szkole.
7. Sprawdzaj czy dziecko nosi tornister na obu ramionach, czy przylega on do ciała i nie zwisa poniżej pośladków.
8. Krzesło, na którym siedzi dziecko powinno mieć taką wysokość, aby pociecha mogła opierać stopy na podłodze. Krzesła obrotowe powinny być ustawione równolegle do biurka. Nie mogą być skręcone w jedną stronę.
9. Przy ławce dziecko powinno siedzieć prosto, nie powinno podpierać głowy rękami, obie ręce powinny być na ławce, biurku. Dziecko nie może siedzieć na jednej pięcie.
10. Po ciężkie przedmioty leżące na podłodze należy schylać się mając ugięte nogi w kolanach ( w przysiadzie).
11. Bardzo ważna jest aktywność fizyczna (bieganie, pływanie, gra w piłkę, spacer, zabawa na placu zabaw itp.) Dzieci codziennie powinny bawić się na świeżym powietrzu przynajmniej przez 30 minut, uprawiać sport przez 1 godzinę od 3 do 5 razy w tygodniu. Na zabawy z komputerem, tabletem, konsolą należy przeznaczyć najwyżej 30 minut w ciągu dnia.
Comments