Rok harcerski 2015/2016


 EDUKACJA GLOBALNA - EFEKT DOMINA

Harcerze z 25 MDH wzięli udział w konkursie zorganizowanym przez Kulczyk Foundation "Edukacja Globalna - Efekt Domina". Nakręcili krótki filmik, który przedstawiał niektóre ich działania. 
Niestety nie udało się zająć miejsca, ale liczą się chęci, a przede wszystkim pomoc z ich strony.


Film z YouTube
DRUŻYNA NA PIKNIKU SOŁECKIM

4 maja na terenie naszej szkoły odbyła się pierwsza część pikniku sołeckiego. Mieliśmy w nim swój udział, bo sprzedawaliśmy upieczone przez nas babeczki. Dochód ze sprzedaży w całości przeznaczymy na umundurowanie naszej drużyny. 

Zarobiliśmy 410 złotych - dziękujemy wszystkim za wsparcie. 

Poniżej kilka naszych "perełek babeczkowych", kto nie spróbował, niech żałuje. :-)

Film z YouTube


NASZA POMOC PRZY WYSYŁCE DO AFRYKI :)

Film z YouTube


ZLOT HUFCA ZIEMI CIESZYŃSKIEJ

Od 27 do 29 maja nasza drużyna uczestniczyła w zlocie Hufca Ziemi Cieszyńskiej. Dla większości "naszych" druhów było to pierwsze tego typu przeżycie. 

W piątek wszyscy o godzinie 17.00 wstawiliśmy się w Drogomyślu w bazie HZC. Każdy znał to miejsce, jednak nie wszyscy mieli świadomość, że kiedyś przyjdzie im tam przeżyć cały weekend :). 

Już na wstępie musieliśmy się zaopatrzyć w miotłę, szufelkę i wiadro. Każdy musiał sobie przygotować swoje miejsce do spania - przynieść materac i koc, a niektórzy nawet łóżko tzw. "kanadyjkę". Gdy już wszystko było gotowe zaczęła się zabawa, różne zadania do wykonania, pokonywanie przeszkód. Jednak przede wszystkim czas ten był okazją do poznania druhów i druhen należących do innych drużyn. Zawiązały się znajomości, tak że, gdy nadeszła niedziela, żal było wracać. 
Przede wszystkim mogliśmy się nauczyć wielu przydatnych, ale też przyjemnych czynności. Młodsi harcerze ćwiczyli strzelanie z łuku, budowanie szałasu, rozwiązywanie zagadek. Natomiast starsi sprawdzili swoje umiejętności w żaglowaniu, co było dla nich wielką przygodą. 
Mimo dużego wysiłku i zmęczenia było warto. :-) 
na poważnie


na wesoło

                                                                                                                                            CZUWAJ!


HARCERZE PODCZAS PEREGRYNACJI W KOŚCIELE W CHYBIU

Harcerze z 25 MDH "Ogień" i 7 DH "Braci Kamyka" 12 maja stawili się przy kościele pw. Chrystusa Króla w Chybiu, by godnie przywitać obraz Miłosiernego Jezusa. Rozstawili się na placu kościelnym i pełnili wartę podczas przyjazdu oraz w dużej liczbie uczestniczyli we Mszy Św. 

Dziękujemy księdzu proboszczowi za zaufanie i zaproszenie.Film z YouTube


NOCKA STARSZOHARCERSKA

Z piątku na sobotę (15/16 kwietnia) nieliczna reprezentacja naszej drużyny, w składzie Michał Dawiec, Klaudia Kuś, Patryk Szusbier, Natalia Szpernol i Justyna Stokłosa uczestniczyła w Nocce Starszoharcerskiej zorganizowanej przez Hufiec Ziemi Cieszyńskiej w Drogomyślu. 

Niektórzy z naszych druhów mieli po raz pierwszy okazję rozkładać namiot lub pierwszy raz w życiu spać w takiej kwaterze :) 

Wszyscy uczestniczyli w grze, podczas której poszukiwali "zaginiony neseser". A na koniec przy ognisku można było się zagrzać i pośpiewać harcerskie piosenki. 


APEL UPAMIĘTNIAJĄCY KONSTYTUCJĘ 3 MAJA

Podczas apelu, który został zorganizowany przez panie Lubomirę Ślusarz i Jolantę Greń druhna Justyna Stokłosa i druh Bogdan Matlak mieli zaszczyt stać na warcie z symbolami narodowymi. 


WARTA HONOROWA PRZY BOŻYM GROBIE

To już niemal tradycja, że w każdą Wielką Sobotę harcerze z naszej Gminy pełnią wartę przy Bożym Grobie.

Tak było i też w tym roku, gdzie w godzinach przed południowych Harcerze z naszej 25 MDH "Ogień" zmobilizowali się i godnie czuwali podczas swoich wart. 

Warta przy Bożym GrobiePÓŁMETEK HARCERSKI

Od 4 do 6 marca w Istebnej odbył się półmetek harcerski, na którym reprezentowała naszą drużynę nieliczna grupa przedstawicieli. 

Dziękujemy im za godną reprezentację i  mamy nadzieję, że na kolejnym już zjeździe będzie nas więcej... :-)

Półmetek harcerskiBIWAK

W weekend rozpoczynający ferie zimowe (12-14.02) nasza szkoła tętniła życiem. A wszystko to za sprawą naszej Drużyny Harcerskiej „Ogień”, która zorganizowała Biwak, na który zostali również zaproszeni Harcerze z chybskiej drużyny „Braci Kamyka”.

Już w piątek wieczorem, po zakwaterowaniu uczestnicy zostali wprowadzeni w tematykę, jaką były „Legendy Gminy Chybie”. Harcerze z naszej drużyny zostali uprzedzeni, że w trakcie biwaku będą mogli zdobyć Krzyż Harcerski, jednak nie mieli pojęcia jak i kiedy to nastąpi. Dlatego też było wielkie zdziwienie, gdy w sobotę o godz.5.30 rano zostali obudzeni, by wyruszyć w drogę. Z latarkami w ręku, lekko zaspani poszli według wskazówek w stronę „Stawów Heleńskich”, gdzie nasz Drużynowy Michał Dawiec uroczyście wyczytał meldunek i przypiął im Krzyże.

Po powrocie okazało się, że to nie koniec przygód. Wszyscy uczestnicy biwaku zostali podzieleni na 3 mniejsze drużyny i wyruszyli, tym razem z mapami w rękach na „Grę terenową”. Mieli do pokonania niemałe odległości, bo najdalszy punkt był przy Izbie Edukacji Przyrodniczej „Kadłubek”.

W ostatni dzień czekały nas porządki oraz Apel Końcowy z udziałem Pani Dyrektor. Harcerze wykazali się dużym zaangażowaniem, ogromną dyscypliną i chęcią współpracy z kolegami i koleżankami. Przygotowywali wspólnie posiłki, sprzątali i naprawdę przy tym dobrze się bawili.

Dziękujemy Pani Dyrektor za zaufanie i udostępnienie szkoły oraz Paniom z kuchni za pomoc w przygotowaniu obiadu.

Film z YouTubeGÓRA GROSZA

Akcja GÓRA GROSZA została przeprowadzona w naszej Szkole w dniach od 23 listopada do 4 grudnia 2015 roku.

Harcerze z 25 MDH „Ogień” z dużym zaangażowaniem włączyli się w tę akcję. Przez 2 tygodnie w czasie przerw, w swoich harcerskich mundurach zbierali pieniądze i każdemu za wsparcie przypinali odznaki „Superbohatera”.

W sumie zostało zebranych 226 złotych 30 groszy, co dało 10 kilogramów monet, które zostały przekazane drogą pocztową do Towarzystwa Nasz Dom, które od 16 lat jest organizatorem akcji GÓRA GROSZA.

Góra GroszaWIECZORNICA

12 listopada w Naszej Szkole odbyła się niezwykła uroczystość upamiętniająca ważny dla każdego Dzień 11 Listopada.

Podczas tej akademii dh Justyna Stokłosa i Zuzanna Faruga godnie reprezentowały naszą drużynę.

CZUWAJ!HONOROWA WARTA

10 listopada druhny Justyna Stokłosa i Natalia Ostapowicz, podczas składania kwiatów przez władze Naszej Gminy, pełniły wartę honorową przy tablicy upamiętniającej pamięć Bohaterów pomordowanych w hitlerowskich obozach koncentracyjnych. 

Warta honorowaAKCJA ZNICZ 

Już powoli staje się tradycją to, że Harcerze z 25 MDH "Ogień" aktywnie angażują się w sprzedaż zniczy w okresie Wszystkich Świętych. 

Tak też było i w tym roku.

Akcja Znicz
GRA TERENOWA I OGNISKO HARCERSKIE 

30 MAJA 

W sobotę 30 maja wybraliśmy się naszą Drużyną na grę na terenie naszej Małej Ojczyzny. Po drodze mieliśmy wiele zadań, z którymi musieliśmy sobie poradzić wspólnymi siłami. 

W nagrodę, na koniec czekało na nas ognisko i dla wszystkich głodnych pyszny kołacz i pieczone kiełbaski.

Dziękujemy Państwu Stokłosom za zaproszenie i ugoszczenie.

CZUWAJ!

Gra terenowa i ognisko harcerskie