Archiwum‎ > ‎Rok 2012/2013‎ > ‎

Gimnastyka korekcyjna do 2013

Przedmiot prowadzony w klasach I- III w wymiarze jednej godziny tygodniowo. Na zajęcia uczęszczają uczniowie, którzy posiadają stwierdzoną wadę postawy. W trakcie lekcji koryguje się i kompensuje wady postawy uczniów stosując odpowiednie ćwiczenia. W tym celu, w naszej szkole została przystosowana i wyposażona w odpowiedni specjalistyczny sprzęt salka gimnastyki korekcyjno-kompensacyjna.

W dniu 30 września 2010 roku w gabinecie gimnastyki korekcyjno- kompensacyjnej w naszej szkole odbyło się badanie wad postaw u dzieci.
Dokonał tego lekarz ortopeda pan Jacek Kuna z Poradni Wad Postaw  z Cieszyna. Badaniu poddały się prawie wszystkie dzieci z klas I-III. Koszt badania wynosił 10 zł od jednego dziecka.
Lekarz przeprowadzający badanie kierował się wyszukaniem u dzieci wad, zmian strukturalnych prowadzących bezpośrednio do krzywizn  chorobowych podlegających rehabilitacji specjalistycznej.
Natomiast dzieci z lekkimi wadami postawy typu; skolioza boczna, pogłębienie kifozy lub lordozy pozostawił w gestii nauczyciela prowadzącego.
Na podstawie diagnoz lekarza ortopedy, nauczyciel zakwalifikował uczniów do grup ćwiczebnych na zajęcia gimnastyki korekcyjno- kompensacyjnej.
Dzięki temu powstały grupy:
- w klasie I "a"- 7 osób,
- w klasie I "b"- 8 osób,
- w klasie II "a" -6 osób,
- w klasie II "b" - 8 osób,
- w klasie III "a" - 11 osób,
- w klasie III "b" - 12 osób.
Diagnoza lekarza zawarta została na karcie opisowej, którą otrzymało każde  przebadane dziecko.
Jednocześnie prosimy, aby rodzice dostosowali się do zawartych tam zaleceń lekarza.
Pozostałe dzieci, u których lekarz nie wykrył zmian strukturalnych, mogą posiadać niewielką wadę, np: skoliozę boczną kręgosłupa. W takim przypadku rodzice powinni zdecydować czy dziecko ma uczęszczać na zajęcia gimnastyki korekcyjno- kompensacyjnej pisząc stosowne oświadczenie.


 
 
 
     
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Comments