Aktualności‎ > ‎

Projekt biologiczny- kl.3

opublikowane: 20 cze 2018, 12:25 przez Magdalena Mleczko
W ramach projektu uczennice z klasy 3 gimnazjum przedstawiły swoim młodszym kolegom dwa ciekawe doświadczenia. Pierwsze pokazywało jak działają płuca i przepona. Drugie obrazowało działanie katalaz. 
Płuca 
Pierwsze doświadczenie pokazuje, jak działają płuca człowieka. Idealnie obrazuje to model płuc, wykonany z połowy plastikowej butelki, słomki, dwóch baloników i gumowej rękawiczki. Gdy pociągniemy za rękawiczkę (wdech), baloniki wypełniają się powietrzem, a gdy wciśniemy ją do środka (wydech), balonik kurczy się. Wyjaśnienie Skurcz przepony powoduje jej obniżenie się w dół. Skurcz mięśni tworzy podciśnienie (czyli bardzo niskie ciśnienie) w klatce piersiowej. Dlatego że ciśnienie na zewnątrz płuc jest bardzo małe, a powietrze w ich wnętrzu ma ciśnienie wyższe, płuca z łatwością wypełniają się powietrzem. Rozkurcz przepony i mięśni międzyżebrowych (moment, gdy wciskamy gumkę balonu w głąb butelki) powoduje wypchnięcie powietrza z płuc (wydech). 

Katalazy
 Zacznijmy od tego czym są katalazy. Katalaza to enzym, który przyspiesza rozkład, toksycznego dla naszego organizmu, nadtlenku wodoru do wody i tlenu. Enzym ten występuje głównie wśród organizmów oddychających tlenowo. Bogatym źródłem katalazy jest wątroba, pełniąca w organizmie funkcję detoksykacyjną. W doświadczeniu została użyta woda utleniona, plasterek ogórka, cebuli, cytryny, kawałek serca kurzego, schabu, wątroby oraz płuca. Po polaniu produktów wodą utlenioną można zauważyć wytwarzające się pęcherzyki gazu. Najbardziej pieni się wątroba, a najmniej warzywa. Dlaczego? Wątroba narażona jest na większy stres tlenowy. Zaś ugotowany kawałek mięsa nie pieni się wcale, gdyż katalaza ulega dezaktywacji pod wpływem wysokiej temperatury. 
UWAGA 
Badania naukowe potwierdziły, że woda utleniona nie likwiduje zarazków i bakterii obecnych w zranionym miejscu. Pieniąca się woda utleniona, jest spowodowana obecnością dużej ilości katalaz w naszej krwi.

Comments