Aktualności


W podziękowaniu za JASEŁKA....

opublikowane: 28 cze 2018, 08:25 przez Magdalena Mleczko

    Znalezione obrazy dla zapytania zabawa gif

    26 czerwca 2018 r. została zorganizowana "impreza", która miała na celu podziękowanie uczniom  za trud, zaangażowanie i poświęcony czas włożony w przygotowania i występy jasełkowe. Uczniowie mieli okazję spotkać się, porozmawiać, ale także czekała na nich niespodzianka: lody z bitą śmietaną, ciastka, popcorn i picie, a na zewnątrz wielkie bańki mydlane i balony do modelowania. 
Bardzo się cieszymy, że uczniowie mimo pierwszych dni wakacji tak licznie przybyli na spotkanie. Dziękujemy i życzymy udanych WAKACJI!!


Film z YouTube


Uroczyste Zakończenie Roku Szkolnego 2017/2018

opublikowane: 24 cze 2018, 13:31 przez Magdalena Mleczko   [ zaktualizowane 24 cze 2018, 13:32 ]

Znalezione obrazy dla zapytania koniec roku szkolnego

W piątek 22 czerwca 2018r. po raz ostatni w tym roku szkolnym uczniowie przyszli do szkoły. Klasy trzecie gimnazjum pożegnały  mury szkoły w Mnichu na zawsze. Wszyscy uczniowie otrzymali świadectwa, a wyróżnione dzieci, które otrzymały świadectwa z czerwonym paskiem otrzymywali swoją nagrodę z rąk Pani Dyrektor na sali gimnastycznej w obecności uczniów, nauczycieli i zaproszonych gości.
Jak zawsze ten dzień był pełen wrażeń i wzruszeń. Czekamy na wrzesień, ale przed nami wspaniałe wakacje:)

Film z YouTubeFilm z YouTubeDZIEŃ SPORTU

opublikowane: 20 cze 2018, 12:51 przez Magdalena Mleczko

Znalezione obrazy dla zapytania sport gif

19 czerwca 2018 r. w naszej szkole odbywały się różnego rodzaju rozgrywki między klasami w ramach szkolnego  Dnia Sportu.

Film z YouTubeProjekt biologiczny- kl.3

opublikowane: 20 cze 2018, 12:25 przez Magdalena Mleczko

W ramach projektu uczennice z klasy 3 gimnazjum przedstawiły swoim młodszym kolegom dwa ciekawe doświadczenia. Pierwsze pokazywało jak działają płuca i przepona. Drugie obrazowało działanie katalaz. 
Płuca 
Pierwsze doświadczenie pokazuje, jak działają płuca człowieka. Idealnie obrazuje to model płuc, wykonany z połowy plastikowej butelki, słomki, dwóch baloników i gumowej rękawiczki. Gdy pociągniemy za rękawiczkę (wdech), baloniki wypełniają się powietrzem, a gdy wciśniemy ją do środka (wydech), balonik kurczy się. Wyjaśnienie Skurcz przepony powoduje jej obniżenie się w dół. Skurcz mięśni tworzy podciśnienie (czyli bardzo niskie ciśnienie) w klatce piersiowej. Dlatego że ciśnienie na zewnątrz płuc jest bardzo małe, a powietrze w ich wnętrzu ma ciśnienie wyższe, płuca z łatwością wypełniają się powietrzem. Rozkurcz przepony i mięśni międzyżebrowych (moment, gdy wciskamy gumkę balonu w głąb butelki) powoduje wypchnięcie powietrza z płuc (wydech). 

Katalazy
 Zacznijmy od tego czym są katalazy. Katalaza to enzym, który przyspiesza rozkład, toksycznego dla naszego organizmu, nadtlenku wodoru do wody i tlenu. Enzym ten występuje głównie wśród organizmów oddychających tlenowo. Bogatym źródłem katalazy jest wątroba, pełniąca w organizmie funkcję detoksykacyjną. W doświadczeniu została użyta woda utleniona, plasterek ogórka, cebuli, cytryny, kawałek serca kurzego, schabu, wątroby oraz płuca. Po polaniu produktów wodą utlenioną można zauważyć wytwarzające się pęcherzyki gazu. Najbardziej pieni się wątroba, a najmniej warzywa. Dlaczego? Wątroba narażona jest na większy stres tlenowy. Zaś ugotowany kawałek mięsa nie pieni się wcale, gdyż katalaza ulega dezaktywacji pod wpływem wysokiej temperatury. 
UWAGA 
Badania naukowe potwierdziły, że woda utleniona nie likwiduje zarazków i bakterii obecnych w zranionym miejscu. Pieniąca się woda utleniona, jest spowodowana obecnością dużej ilości katalaz w naszej krwi.

DZIEŃ EKOLOGICZNY

opublikowane: 13 cze 2018, 12:31 przez Magdalena Mleczko

   Podobny obraz

     13 czerwca 2018r. w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Ekologiczny. Uczniowie klas 1-6 brali udział w konkursie ekologicznym. Każda klasa przygotowała z tej okazji plakat o tematyce ekologicznej. 
Przedstawiciele z każdej klasy odpowiadali na pytania i rozwiązywali przyrodnicze zagadki. Zwycięzcami zostali:

w kategorii klas młodszych

Miejsce I- klasa II

Miejsce II- klasa IIIa

Miejsce III-  klasa Ib

 

w kategorii klas starszych

Miejsce I- klasa Va

Miejsce II- klasa Vb

Miejsce III klasa VIb


Uczniowie wykazali się szeroką wiedzą przyrodniczą. Wszystkim klasom gratulujemy i zachęcamy do zachowań ekologicznych na rzecz naszej PLANETY!!


Film z YouTube
"Jak nie czytam, jak czytam"

opublikowane: 10 cze 2018, 13:09 przez Magdalena Mleczko   [ zaktualizowane 10 cze 2018, 13:31 ]

Znalezione obrazy dla zapytania akcja czytelnicza jak nie czytam jak czytam


    Nasza szkoła wzięła udział w ogólnopolskiej akcji " Jak nie czytam, jak czytam". 8 czerwca 2018r. uczniowie wraz z nauczycielami udali się na świeże powietrze z książkami. Każdy znalazł sobie kawałek zieleni dla siebie   i przez godzinę poświęcił się czytelnictwu.

Akcja miała na celu:

1. Zwrócenie uwagi na diagnozowany przez coroczne badania Biblioteki Narodowej systematyczny spadek czytelnictwa wśród dorosłych Polaków (powyżej 15. roku życia), i wykorzystanie masowej akcji do pokazania większej aktywności czytelniczej dzieci i młodzieży.
 2. Promocję czytania i książek wśród uczniów, inicjowanie mody na czytanie, wspieranie dzieci i młodzieży aktywnych czytelnictwo. 
3. Podkreślenie konieczności tworzenia przez środowiska szkolne, władze lokalne i struktury państwa warunków do skutecznej edukacji czytelniczej w szkołach i ułatwiania dzieciom oraz młodzieży dostępu do atrakcyjnej dla nich literatury. 
4. Integracja lokalnych środowisk zainteresowanych działaniami na rzecz rozwoju czytelnictwa.
 5. Upowszechnienie opinii, że szansą na poprawę wskaźników czytelnictwa jest edukacja czytelnicza młodego pokolenia; wywołanie rywalizacji poprzez przeciwstawienie czytającej młodzieży i nieczytających „dorosłych”. 
6. Promocja bibliotek oraz podkreślanie ich znaczenia dla edukacji czytelniczej.

Akcja bardzo przypadła do gustu młodym czytelnikom, a relację można zobaczyć poniżej:)


Film z YouTubeDzień Matki

opublikowane: 7 cze 2018, 12:16 przez Magdalena Mleczko   [ zaktualizowane 7 cze 2018, 14:56 ]

  


  5 czerwca 2018r. w sali OSP w Mnichu odbyły się pokazy talentów zorganizowane z okazji Dnia Matki. Uczniowie naszej szkoły przygotowali dla swoich Mam mnóstwo atrakcji: śpiewy, tańce, wiersze, gra na instrumentach. Były chwile wzruszające ale także nie zabrakło i dobrego humoru. 
    Pierwszy raz w historii naszej szkoły odbyła się uroczystość dla wszystkich Mam, w której wystąpili uczniowie z każdej klasy, od pierwszoklasistów począwszy  po gimnazjalistów.
Podczas całej uroczystości Mamy miały okazję podziwiać  swoje pociechy uwiecznione na specjalnie przygotowanej prezentacji multimedialnej. 

Film z YouTube


Dzień Strażaka

opublikowane: 28 maj 2018, 13:22 przez Magdalena Mleczko   [ zaktualizowane 28 maj 2018, 14:06 ]

Znalezione obrazy dla zapytania strażak gif

Projekt edukacyjny: Uczeń – Pasjonat -Twórca

Uczniowie klas II oddziałów gimnazjalnych w ramach projektu edukacyjnego podzielili się swoją pasją, czyli pożarnictwem z najmłodszymi uczniami naszej szkoły. Zorganizowali dla nich Dzień Strażaka. Z tej okazji uczniowie spotkali się z ratownikiem i jego psem, a następnie mieli możliwość wypróbowania sprzętu używanego podczas treningów i konkursów Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych. Był też tor sprawnościowy, quiz wiedzy oraz pokaz strojów używanych przez strażaków. Dzień Strażaka zorganizowali członkowie i sympatycy Młodzieżowych Drużyn Pożarniczych w Mnichu i w Zaborzu: Wiktoria Dąbrowska, Zuzanna Faruga, Oliwia Foniok, Jakub Głupczyk, Klaudia Godek, Karolina Kublińska, Nikola Kurczyk, Paulina Wlazło.


Film z YouTube"Zaczytani"

opublikowane: 24 maj 2018, 13:12 przez Magdalena Mleczko

   

 W dniach 15-18 maja wzięliśmy udział w Wielkiej Zbiórce Książek organizowanej przez Fundację "Zaczytani". Zebrane książki przeznaczono dla małych i dużych pacjentów szpitali. Do akcji włączyli się uczniowie i nauczyciele, którzy razem podarowali 220 pięknych                i ciekawych książek. Przesłaliśmy również wykonane przez uczniów 53 laurki i listy dla pacjentów. Mimo że akcja trwała tylko 4 dni, przekonaliśmy się po raz kolejny, że na naszych uczniów można zawsze liczyć.


        Sukcesy naszych ucznniów

opublikowane: 24 maj 2018, 12:22 przez Magdalena Mleczko   [ zaktualizowane 19 cze 2018, 13:01 ]

Znalezione obrazy dla zapytania oklaski gif
Mamy LAUREATA w XIX Wojewódzkim Jednoosobowym Konkursie z Fizyki zorganizowanym przez Pałac Młodzieży w Katowicach

24 maja 2018 r. odbył się finał konkursu w Pałacu Młodzieży w Katowicach. Paweł Pietrzyk, uczeń 3 klasy Gimnazjum w Szkole Podstawowej im. Pawła Kojzara w Mnichu zajął II miejsce i uzyskał tytuł laureata.

Uczeń rywalizował z innymi trzecioklasistami z województwa śląskiego. Konkurs składał się z trzech etapów. W pierwszym etapie należało rozwiązać test, w drugim rozwiązać zadanie rachunkowe, zadanie problemowe, zadanie doświadczalne z zakresu całego materiału fizyki w gimnazjum. W pierwszym etapie uczestniczyło 205 uczniów klas trzecich.

Do trzeciego etapu Jury zakwalifikowało 6 uczniów. Paweł wystąpił w finale konkursu i przedstawił swój projekt. Temat przygotowanego przez niego projektu to „L.P (LEWITUJACY POCIĄG ) TURBOPTYŚ”. Paweł przedstawił prezentacje multimedialną, oraz zaprezentował działanie swojego modelu. Zarówno prezentacja jak i działanie modelu wzbudziły bardzo duże zainteresowanie.

Uczniowie projekty przedstawiali przed jury w składzie: prof. dr hab. Władysław Borgieł (Uniwersytet Śląski w Katowicach), dr Joachim Gmyrek (Politechnika Śląska w Gliwicach) oraz mgr Janina Ozimina (I LO w Wodzisławiu Śląskim).

Poziom konkursu, jak co roku, był bardzo wysoki. Uczniowie biorący udział w konkursie musieli wykazać się ogromną wiedzą, ale również mieć stalowe nerwy.

Gratulacje dla Pawła!

Szczególne podziękowania kieruję do Rodziców Pawła, którzy wspierali Syna w jego poczynaniach.

Nauczyciel fizyki

Ewa Szczypka

    

    Dn. 25 maja 2018r. w ZSEG-Cieszyn odbył się powiatowy konkurs językowy dla gimnazjalistów "POKAŻ SWÓJ JĘZYK". 19 uczniów wzięło udział w "zabawie językowej"       z zakresu języków: angielskiego, francuskiego i niemieckiego. uczniowie m.in. rozwiązywali krzyżówki, układali puzzle, składali połówki zwrotów oraz porządkowali kwestie dialogowe. Atrakcją było korzystanie z aplikacji internetowej Quizizz. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz upominki, a wszyscy uczestnicy - słodki poczęstunek. Zwycięzcami konkursu zostali: j.angielski: I m. Renata Czyż z SP w Mnichu,, III m. Urszula Mrózek z SP w Mnichu. Gratulujemy!


     
Jak co roku uczniowie oddziałów gimnazjalnych wzięli udział w konkursach przedmiotowych organizowanych przez LO im. Skłodowskiej – Curie w Czechowicach-Dziedzicach.

W tym roku czołowe miejsca zajęli:

Andrzej Chucher – 1 miejsce w konkursie z geografii (opiekun: p. Klaudia Chrapek)

Mateusz Jadziński – 2 miejsce w konkursie z geografii (opiekun: p. Anna Mrzyk)

Urszula Mrózek – 3 miejsce w konkursie z języka polskiego (opiekun: p. Małgorzata Krzysiek)

    


Uczennice klasy trzeciej gimnazjum na podium konkursu "Pokaż swój język"


Renata Czyż zajęła pierwsze miejsce, a Urszula Mrózek  trzecie w VII edycji konkursu pod patronatem Starosty Cieszyńskiego w zakresie języka angielskiego. Konkurs został zorganizowany przez ZSEG w Cieszynie. Uczniowie klas trzecich powiatu cieszyńskiego uczestniczyli w rozgrywkach językowych w zakresie znajomości języków: angielskiego, niemieckiego i francuskiego. Motywem przewodnim były zawody, do których przygotowuje się młodzież szkoły.

 

 
w MIĘDZYNARODOWYM KONKURSIE MATEMATYCZNYM "KANGUR"

wyróżnienie zdobyli: Jakub Francuz z klasy 4c

                               Magdalena Szkrobol z klasy 5a

                               Jakub Linnert z klasy 2b gimnazjalnej

wynik bardzo dobry zdobył Andrzej Chucher z klasy 2b gimnazjalnej.

Gratulujemy.Sukces Jakuba Linnerta.

Jakub z klasy gimnazjalnej 2b zdobył wyróżnienie w konkursie  "Matematyka jest wszędzie" organizowanym przez RODN "WOM" w Bielsku-Białej we współpracy z Fundacją "Matematyka dla wszystkich". 

Praca naukowa Jakuba nosi tytuł "Problemy milenijne, czyli jak zadanie warte milion dolarów zmienia nasze życie". 

Film z YouTube


Sukces matematyczny Sebastiana Kowalika.

17 maja 2018 roku uczniowie naszej szkoły: Marcin Ryt, Paweł Pietrzyk i Sebastian Kowalik z gimnazjalnej klasy 3B wzięli udział w konkursie matematyczno - logicznym "MATNIA" organizowanym przez liceum w Pawłowicach. Chłopcy zmierzyli się z testem matematycznym, zagadkami i rebusami logicznymi, grą komputerową i tangramem.

Trzecie miejsce w tym konkursie zdobył Sebastian. Wszyscy znaleźli się w pierwszej dziesiątce, a startowało ponad 30 uczniów.

Gratulujemy.

Film z YouTube


Michał Mrzyk z klasy 4a i Jerzy Kołodziejczyk z klasy 5a zostali Laureatami XXI Międzynarodowego Ekumenicznego Konkursu Wiedzy Biblijnej "Jonasz"

Jurek już po raz trzeci z rzędu!!!

Michał po raz pierwszy. W finale zdobył 29 punktów na 30 możliwych, a mimo to zajął 4 miejsce spośród 165 finalistów!!!, co świadczy o bardzo wysokim poziomie tegorocznej edycji tego konkursu, który odbywał się na podstawie znajomości aż 3 Starotestamentalnych Ksiąg!!!

 

Jeremiasz Moroz i Szymon Horak z klasy 6b zostali tegorocznymi Finalistami XXIII Wojewódzkiego Konkursu Wiedzy Biblijnej "Ty jesteś mój Syn umiłowany..."


Film z YouTube


1-10 of 339